Zahřejte se ve finské sauně

Dopřejte si skvělý relax po náročném dni, ať už na lyžích nebo na tůře a vyzkoušejte naši novou saunu!
Sauny, resp. saunování má především preventivní účinek. Pravidelná návštěva sauny zvyšuje odolnost organismu proti běžným infekcím horních cest dýchacích. Dále je také prokázaný pozitivní vliv sauny na povzbuzení a vyladění nervové i hormonální funkce organismu a pomáhá orgánům při intenzivním pocení zbavovat se ve zvýšené míře zplodin látkové přeměny.

Sauny, resp. pobyt v nich, tedy saunování, má z léčebného hlediska podpůrný význam. Známé je využívání aromaterapie (léčba horních cest dýchacích, poruchy pohybového ústrojí, nespavost). Sauny se využívají k prohřátí kloubů u některých ortopedických diagnóz, při některých klimakterických potížích, apod. Sauny však nejsou vhodné úplně pro všechny. Jsou jistě vhodné pro zdravé osoby bez známek nějakého závažného onemocnění (akutního nebo zhoršeného chronického). Před návštěvou sauny je důležité zvážit i momentální psychický stav a tělesnou dispozici. Nemocný člověk by se měl před saunováním poradit se svým ošetřujícím lékařem. Do sauny nepatří akutní záněty, některé kožní projevy, kontraindikované gynekologické problémy a degenerativní onemocnění, apod.

Mylná je však představa o hubnutí při saunování. Skutečností je, že při ½ hod. saunování ztratí člověk cca 500g vody. Je prokazatelný pozitivní vliv sauny na lepší rozložení vody v organismu, což snižuje např. otoky u lidí s nadváhou, když mizí voda z tukových tkání. Nahromaděné tukové zásoby však vlivem sauny nezmizí a vodu po saunování rychle doplníme. Jedná se tedy o krátkodobou situaci, kdy je využíváno těchto účinků sauny např. u sportů, kde je potřeba zařadit se do určité váhové kategorie (judo, box,..).

Sauny mají ovšem výrazné regenerační účinky. Pravidelná návštěva sauny zvyšuje látkovou výměnu, odplavuje únavové látky, zlepšuje zásobování kyslíkem, apod. Ideální je využít sauny k předehřátí organismu např. před masáží.